21.ledna 2020

Prokop dojel ve společných barvách ORLENU a Benziny pro 12. místo na Rallye Dakar.

Český automobilový jezdec Martin Prokop úspěšně absolvoval první závod jako člen tradičního ORLEN Teamu. Jihlavský rodák si za volantem Fordu Raptor RS Cross Country dojel v nabité konkurenci pro celkové 12. místo na Rallye Dakar. Nejúspěšnější automobilový zástupce Česka na tradičním maratónském podniku v posledních letech se i v dalších závodech letošní sezony bude objevovat ve společných barvách ORLENU a Benziny.

„V rallyových soutěžích je ORLEN Team aktivní již mnoho let a proto jsme se rozhodli podpořit i Martina Prokopa – jednoho z nejúspěšnějších českých rallyových závodníků posledních let. Jsem potěšen, že Benzina a ORLEN se společně objevily na tak prestižní události jako je Rallye Dakar a věřím, že Martin v dalších závodech naváže na povedené výkony,“ uvedl Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny Unipetrol, do které patří i Benzina.

Spolupráce špičkového rallyového závodníka a lídra tuzemského trhu v oblasti čerpacích stanic tím tak nekončí. Závodní speciál i kombinéza Martina Prokopa ponesou i během jeho dalších startů v letošním roce společné barvy ORLENU a Benziny. V plánech závodníka týmu MP-Sports figurují závody Abu Dhabi Desert Challenge, Baja Dubai, Baja Jordan, Baja Italy, Baja Spain, Baja Hungary, Baja Poland, Rallye du Maroc a také Rallye Sardegna v rámci šampionátu WRC.

„Jsem velmi rád, že spolupráci s ORLENEM a Benzinou se podařilo zahájit již před Dakarem 2020, který jsem tak mohl odjet s jejich podporou a v jejich barvách. Těší mě, že jsem se stal členem ORLEN Teamu, ve kterém je sdruženo mnoho vynikajících závodníků. Jsem si jistý, že výsledky naší spolupráce budou v letošní sezoně světového poháru v Cross Country vidět a potěší všechny fanoušky motorsportu,“ konstatoval Martin Prokop po úspěšném dokončení letošního ročníku Rallye Dakar.

Boje ve 42. ročníku tradiční Rallye Dakar probíhaly v Saudské Arábii od 5. do 17. ledna. Maratónský podnik změnil dějiště po dlouhých 11 letech v Jižní Americe, kam se v roce 2008 přesunul kvůli obavám o bezpečnost z Afriky. ORLEN Team se slavného závodu zúčastnil už podvacáté, přičemž všichni jeho členové s výjimkou motorkáře Adama Tomiczka úspěšně dojeli do cíle. Nejlépe si vedl Kamil Wiśniewský na čtyřkolce, který obsadil 5. místo. Motorkář Maciej Giemza závod zakončil na 17. pozici a o dvě příčky níže dojel do cíle automobilový závodník Kuba Przygońsky.

Spojení ORLENU a Benziny není náhodné. Největší česká síť čerpacích stanic patří i se svou mateřskou společností Unipetrol od roku 2005 do mezinárodní skupiny ORLEN. Uvedení společného loga ORLENU a Benziny na Rallye Dakar je pokračováním aktuální reklamní kampaně, ve které ORLEN posiluje povědomí zákazníků, že tradiční česká značka Benzina je součástí nadnárodní sítě, do které patří více než 2800 čerpacích stanic v pěti zemích (Polsko, Německo, Česko, Slovensko a Litva).

Martin Prokop začal svoji kariéru v mistrovství světa v rallye. Je držitelem titulu juniorského mistra světa z roku 2009. Závodil mimo jiné za volantem Suzuki Ignis S1600, Citroën C2 S1600, Mitsubishi Lancer Evo IX, Ford Fiesta S2000 a Peugeot 207 S2000. Mezi lety 2012 a 2015 byl nejúspěšnějším soukromým jezdcem v seriálu WRC. Dakarské rallye se zúčastnil pětkrát: doposud byl na čtrnáctém (2016), jedenáctém (2017), sedmém (2018), šestém (2019) a dvanáctém místě (2020). Jeho navigátorem byl v letošním roce Viktor Chytka, který nahradil Jana Tománka. Ten totiž stále není fit po vážné nehodě na říjnové rallye v Maroku.
Benzina je součástí skupiny Unipetrol a provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Za 62 let své existence prošla bohatým vývojem. Dnes se jedná o tradiční a zároveň moderní značku českých motoristů, která je charakteristická svými vysoce kvalitními palivy a zákaznickými službami. Kromě paliv EFECTA s čistícím účinkem nabízí Benzina také prémiová paliva VERVA a široký sortiment občerstvení v gastronomickém konceptu STOP CAFE. Benzina vydává i vlastní tankovací karty EASY a BUSINESS, celkem v Česku provozuje 416 čerpacích stanic a má tržní podíl 24 %. V minulém roce vstoupila na Slovensko, když v dubnu otevřela první čerpací stanici v Malackách. V současnosti má Benzina ve své síti na Slovensku již 10 stanic.


Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, tel.: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz