8.ledna 2024

Zimní nafta od ORLEN: bezstarostná jízda i v silných mrazech

Zimní část motoristické sezóny přináší i povinnost nabízet od 1. prosince do 28. února zimní motorovou naftu. ORLEN, největší síť čerpacích stanic v České republice, patřící do skupiny ORLEN Unipetrol, opět nabízí motoristům zimní naftu v nadstandardní kvalitě. Na všech svých téměř 440 čerpacích stanicích nabízí zimní verzi aditivované motorové nafty Efecta Diesel s čisticími účinky. Ta je na 415 stanicích navíc doplněna o nabídku prémiové motorové nafty Verva Diesel, která čisticí účinky a odolnost vůči nízkým teplotám ještě zvyšuje a rozšiřuje možnost využití zimní nafty i v extrémních podmínkách, jako jsou například vysoké nadmořské výšky.

U motorových naft se především v zimním období řeší parametr filtrovatelnost, který udává, při jaké venkovní teplotě lze očekávat ztrátu provozních schopností vozidla v důsledku ucpání palivového filtru vykrystalizovanými parafiny. Podle jakostní normy ČSN EN 590 musí všechny čerpací stanice v České republice vydávat od 1. prosince do 28. února naftu s filtrovatelnosti alespoň -20 °C. ORLEN tuto povinnost splňuje nabídkou zimní verze aditivované motorové nafty Efecta Diesel a navíc na svých čerpacích stanicích nabízí i prémiové palivo Verva Diesel, které rozšiřuje možnost využití zimní nafty i v extrémních podmínkách. „V zimním období přidáváme do našeho prémiového paliva Verva Diesel nadstandardní dávku aditiv s vysokým obsahem tzv. depresantů (modifikátorů krystalické struktury), které posilují její filtrovatelnost na alespoň -26 °C. Toto prémiové palivo je určeno zejména pro použití v silných mrazech, které již v některých částech České republiky začínají,“ říká Vladimír Dočekal, ředitel sítě čerpacích stanic ORLEN, a dodává: „Naše prémiová paliva Verva jsou nadstandardně aditivovaná pro maximální vylepšení výkonnostních parametrů včetně čistících účinků. Komplexností svých užitných vlastností patří mezi nejkvalitnější prémiová paliva na trhu již od roku 2006.“

Prémiová nafta Verva Diesel, kterou lze čerpat téměř na každé čerpací stanici ORLEN v České republice, je vhodná pro použití i v silných mrazech. V zimním období nabízí Verva Diesel díky vyšší koncentraci aditiv spolehlivější studené starty a snadnější průchod palivovým filtrem. Posílené cetanové číslo až na 60 jednotek zaručuje vyšší výkon, účinnost a točivý moment motoru, redukuje tzv. klepání a zajišťuje nižší spotřebu a méně emisí. Verva Diesel navíc dokáže zcela vyčistit zanesené vstřikovače a udržovat v čistotě i spalovací prostor. Tyto vlastnosti byly ověřeny dle metodiky CEC F-98-08 v motorové zkušebně DTC. Verva Diesel je vhodná pro použití ve starších, ale i moderních dieselových motorech. Další informace k palivům ORLEN jsou uvedeny na webové stránce orlen.cz/paliva.

Kvalitu motorové nafty předepisuje jakostní norma ČSN EN 590, která je zároveň schvalována automobilovým průmyslem (evropskou asociací výrobců automobilů ACEA). Zmíněná norma udává více než 20 povinných parametrů, které musí splňovat každá prodávaná nafta na čerpacích stanicích v České republice. Mezi sledované parametry patří například cetanové číslo, mazivost, destilační zkouška, oxidační stabilita, filtrovatelnost, obsah biosložky, síry, polyaromátů atd.

ORLEN nabízí na čerpacích stanicích v Česku prvotřídní pohonné hmoty Efecta s prokazatelnými čisticími účinky a prémiová paliva Verva, která vedle péče o motorovou soustavu mají maximálně vylepšeny výkonnostní parametry. Součástí nabídky je i široký sortiment doplňkového prodeje, služeb a občerstvení pod značkou Stop Cafe. ORLEN vydává i vlastní tankovací karty EASY a BUSINESS a zákazníkům nabízí dvě mobilní aplikace – věrnostní aplikaci ORLEN a aplikaci pro péči o vůz Mycí digi linka.

Síť čerpacích stanic ORLEN patří do skupiny ORLEN Unipetrol, která je vlastněna mezinárodní skupinou ORLEN. Ta provozuje více než tři tisíce čerpacích stanic v šesti zemích – i v Polsku, Česku, Německu, Litvě, v Maďarsku a na Slovensku. Nedávno oznámila záměr převzít 266 čerpacích stanic značky Turmöl v Rakousku.
ORLEN je součástí skupiny ORLEN Unipetrol, jež patří do nadnárodního skupiny ORLEN, a provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Kromě paliv Efecta s čistícím účinkem nabízí ORLEN také prémiová paliva Verva, která mají vedle čistících účinků maximálně vylepšeny výkonnostní parametry. V síti ORLEN jsou dostupné i alternativní pohony zkapalněný ropný plyn (LPG) a stlačený zemní plyn (CNG). ORLEN také disponuje nejširší sítí elektro dobíjecích stojanů. Na pražském Barrandově a v Litvínově provozuje veřejné plnicí vodíkové stanice. ORLEN také nabízí široký sortiment občerstvení v gastronomickém konceptu Stop Cafe a vydává i vlastní tankovací karty EASY a BUSINESS. Zákazníkům rovněž nabízí dvě mobilní aplikace – věrnostní aplikaci ORLEN a aplikaci pro péči o vůz Mycí digi linka. Celkem ORLEN v Česku provozuje 434 čerpacích stanic a má tržní podíl 25,7 %. Důvěru spotřebitelů potvrzuje i fakt, že ORLEN již šestkrát získala titul Nejdůvěryhodnější značka v České republice.

Kontakt:
Lada Gadas, +420 705 839 909, e-mail: lada.gadas@orlenunipetrol.cz