26.listopadu 2020

Martin Prokop bude na rallye Dakar 2021 závodit v barvách Benzina Orlen týmu

Benzina a ORLEN míří znovu na slavnou Rallye Dakar! Stejně jako loni se česká posádka Martin Prokop – Viktor Chytka postaví na start nejnáročnější automobilové soutěže světa s vozem Ford Raptor RS Cross-Country MP-Sports v barvách BENZINA ORLEN Teamu s číslem 312. Rallye Dakar 2021 se podruhé pojede v Saúdské Arábii. 

​„BENZINA ORLEN Team a Dakar patří k sobě,“ říká Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny Unipetrol, do které patří i Benzina. „Proto je pro Benzinu a ORLEN jasné, že i letos pokračujeme v úspěšném partnerství s Martinem Prokopem, který dosahuje ve vytrvalostních automobilových soutěžích výborných výsledků. Letošní přípravy sice z velké části zhatila koronavirová pandemie, ale Martin je bojovník, který se nikdy nevzdává, a do Dakaru 2021 půjde s maximálním nasazením. Má naši plnou podporu, držíme mu palce a přejeme co nejlepší umístění,“ dodává Wiatrak, sám velký fanda motorsportu.​ 

„Mám velkou radost, že se nám s podporou značek Benzina a ORLEN podařilo domluvit spolupráci a připravit vůz a celý tým pro Rallye Dakar 2021,“ říká Martin Prokop, jezdec týmu BENZINA ORLEN Team. „Situace se letos nevyvíjela nijak příznivě - o to víc si partnerství se značkami skupiny ORLEN vážím. Jejich silné finanční zázemí nám dává v této nelehké době tolik potřebnou stabilitu a prostor pro plnění našich cílů,“ ilustruje letošní nelehký stav Martin Prokop.

„S ambicemi se držíme při zemi, protože jsme letos kvůli koronaviru téměř vůbec nezávodili. Na druhou stranu mi pauza paradoxně přišla vhod v tom, že jsem se dal fyzicky dohromady a na soutěžení se teď víc těším, což mi hodně pomáhá,“ vykresluje situaci Prokop. „Na autě se nám podařilo uskutečnit řadu zásadních změn, které nám umožní dosahovat citelně vyšších rychlostí na rychlých úsecích, kde jsme loni ztráceli. V každém případě pojedeme s plným nasazením tak, abychom potěšili naše fanoušky a v cíli mohli slavit co nejlepší výsledek.“
Osmatřicetiletý Martin Prokop se vydává na Rallye Dakar již pošesté. Do kabiny soutěžního vozu Ford Raptor RS Cross-Country MP-Sports se startovním číslem 312 a logy Benziny a ORLENU usedne s navigátorem Viktorem Chytkou. Zkušený jezdec využívá za volantem bohaté zkušenosti, které nasbíral během svého angažmá v mistrovství světa v rallye i v řadě vytrvalostních soutěží. Mezi největší úspěchy jihlavského rodáka patří sedmé a šesté místo v Rallye Dakar v letech 2018, resp. 2019, a vítězství v Abu Dhabi Desert Challenge 2018. V barvách Benziny se letos Prokop podíval i do seriálu WRC, když ve voze Ford Fiesta RS WRC absolvoval Rally Sardinia.

Rallye Dakar 2021 je již 43. ročníkem legendární vytrvalostní soutěže, která patří mezi nejnáročnější podniky ve světě motoristického sportu. Letošní „dakarská“ rallye odstartuje v neděli 3. ledna na pobřeží Rudého moře v saúdskoarabské Džiddě a v cíli, který je totožný se startem, budou účastníci očekáváni po 11 etapách v pátek 15. ledna. Součástí itineráře bude mimo jiné dvoudenní maratonská etapa, kterou musí posádky absolvovat bez pomoci svých týmů. Trať se bude od loňského ročníku zásadně lišit. Pořadatelé slibují atraktivní střídání technicky náročných a rychlých úseků, jízdu v dunách i po tvrdém povrchu. Zatímco ORLEN Team bude na startovní listině slavné soutěže již pojedenadvacáté, BENZINA ORLEN Team otevírá druhý ročník své přítomnosti.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, email: pavel.kaidl@orlenunipetrol.c