23.ledna 2019

Benzina vstupuje na slovenský trh

Benzina, největší síť čerpacích stanic v České republice, vstupuje na slovenský trh. Svou první čerpací stanici na Slovensku plánuje otevřít v Malackách blízko slovensko-českých hranic na jaře letošního roku. Následnou expanzi chce provést zejména spoluprací s menšími provozovateli čerpacích stanic a je otevřena i akvizicím větších řetězců.

„Slovenský trh je pro naše maloobchodní aktivity přirozeným prostorem. K dosavadnímu velkoobchodnímu prodeji paliv na Slovensku tak nyní přidáváme i maloobchodní prodej pohonných hmot na čerpacích stanicích, které ponesou logo Benzina,“ říká Tomasz Wiatrak, místopředseda představenstva zodpovědný za maloobchodní aktivity společnosti Unipetrol, do jejíž skupiny Benzina spadá. Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v Česku a největším prodejcem pohonných hmot a patří do nadnárodního petrolejářského koncernu PKN Orlen.

Očekáváním a chováním zákazníků si jsou český a slovenský trh velmi podobné. „Slovenští zákazníci se v posledních letech výrazně orientují na kvalitu paliv a mají zájem o široký doplňkový prodej včetně občerstvení. A právě toto jim jako dlouhodobý lídr českého trhu se silným a stabilním zázemím, nabídneme,“ pokračuje Tomasz Wiatrak a dodává: „Investice má dlouhodobou povahu. Chceme jít postupnými kroky a jsme přesvědčeni, že se staneme na slovenském trhu jedním z významných hráčů. Dosažení úrovně 10 stanic do konce roku 2019 by bylo úspěchem, ale důležitější než vysoké tempo rozvoje je pro nás dodržení naplánovaného obchodního modelu.“

Slovenský trh je tomu českému podobný i svou nasyceností. Benzina se tedy v první fázi zaměří na oslovení stávajících provozovatelů čerpacích stanic. „Jsme otevřeni akvizicím větších či menších řetězců a malým provozovatelům nabízíme výhodnou spolupráci na bází franšízy. Zkušenosti z českého trhu říkají, že na čerpacích stanicích, které přešly pod značku legendárního koníka, objem prodaných pohonných hmot i doplňkového sortimentu záhy významně vzrostl,“ uzavírá Tomasz Wiatrak.

Benzina se na Slovensko vrací po 15 letech. Samotná značka vznikla už v roce 1953 v tehdejším Československu, když Ministerstvo chemického průmyslu nahradilo touto značkou původní název Benzinol používaný pro čerpací stanice od roku 1949, kdy došlo ke znárodnění a vytvoření jedné státem ovládané sítě. V roce 1985 byla na Slovensku obnovena značka Benzinol. Po roce 1989 přešla Benzina v rámci privatizace do soukromých rukou a právo na používání své značky na slovenském trhu dočasně ztratila. Nyní se Benzina na Slovensko vrací jako lídr českého trhu, kde provozuje 406 čerpacích stanic a dle objemu prodaných hmot ovládá čtvrtinu trhu.
Benzina je součástí skupiny Unipetrol a provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Za 61 let své existence prošla bohatým vývojem. Jedná se o tradiční a zároveň moderní značku českých motoristů, která je charakteristická svými vysoce kvalitními palivy a zákaznickými službami. Kromě paliv EFECTA s čistícím účinkem nabízí Benzina také prémiová paliva VERVA a široký sortiment občerstvení v gastronomickém konceptu STOP CAFE. Benzina vydává i vlastní tankovací karty EASY a BUSINESS, celkem provozuje 406 čerpacích stanic a má tržní podíl 22,9 %.
Vyzkoušejte mobilní aplikace Benzina Platby a Mycí Digi Linka (zdarma ke stažení na Android a iOS).

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, tel.: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz