18.ledna 2021

Výsledky BENZINA ORLEN týmu na Dakaru 2021

Martin Prokop s Viktorem Chytkou během Dakaru spotřebovali 4 600 litrů paliva a 150 litrů oleje MOGUL. I tomto roce budou jezidt v barvách týmu BENZINA ORLEN. Na letočním Dakaru se speciálem Ford Raptor „Shrek“ dokončili legendární rally na skvělém 9. místě v kategorii automobilů. Mezi soukromými, netovárními týmy dokonce obsadili druhou příčku. Česká posádka navíc vytvořila český rekord v etapovém umístění, když dokázala hned zkraje Dakaru 2021 obsadit třetí příčku. Během Dakaru dlouhého 7849 kilometrů Prokop s Chytkou spotřebovali 4 600 litrů vysokooktanového paliva a 150 litrů motorového oleje MOGUL. Partnerství jezdců s BENZINA ORLEN Teamem bude pokračovat i v celém letošním roce.

„Když jsme se v listopadu s Martinem loučili, tajně jsem doufal, že mu naše podpora pomůže k umístění v top 10,“ říká Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol, do které patří i Benzina ORLEN, a dodává: „A dnes je to realita. Skutečný důkaz toho, že naše partnerství s Martinem Prokopem, který dosahuje ve vytrvalostních automobilových soutěžích velmi dobré výsledkové úrovně, má smysl a přináší úspěchy. Když se do přípravy poznamenané pandemickými omezeními vloží nejen píle, ale také skutečný profesionalismus okořeněný nadšením a touhou, může se i soukromý tým vyšvihnout na úroveň továrních značek. Těší mě, že velmi dobře si na Dakaru vedli i ostatní členové ORLEN Teamu. Kuba Przygońský v osobním automobilu i Kamil Wiśniewský na čtyřkolce předváděli během celého Dakaru skvělé výkony a nakonec skončili těsně pod stupni vítězů. Všem reprezentantům barev Benziny a ORLENU gratuluji a těším se na další skvělé výkony!“

„Když si jednou ‚čuchnete‘ k elitní desítce, k velkým klukům, k dakarské špičce, je to jako droga. Něco, po čem jdete i přes všechny možné překážky. Letošní Dakar nám jich připravil hodně, ale se všemi jsme se dokázali nejen sami, ale i s pomocí soupeřů poprat tak, že jsme tento čím dál náročnější, rychlejší a vyrovnanější závod dokázali zakončit na 9. místě,“ nadšeně hodnotí účinkování na Dakaru 2021 Martin Prokop, jezdec BENZINA ORLEN Teamu pilotující speciál Ford Raptor RS Cross-Country MP-Sports, jehož dlouhý název každý nahrazuje výstižnou přezdívkou „Shrek“. „Samozřejmě úspěch není jen moje zásluha. Proto musím velmi poděkovat za důvěru značkám ORLEN a Benzina, bez jejichž skvělé podpory bychom se neměli šanci dostat tam, kde jsme teď. Díky patří i mé druhé polovině – navigátorovi Vikimu Chytkovi, který odvedl kus skvělé práce. A ve finále jsem rád za změny, které jsme těsně před startem dokázali s naším týmem skvělých lidí, nadšenců a zároveň odborníků, aplikovat na ‚Shrekovi‘, který se dokázal rovnocenně postavit továrním speciálům od Toyoty či Mini,“ nikoho neopomíná při děkovačce Martin Prokop.

Osmatřicetiletý Martin Prokop se na Rallye Dakar vydal již pošesté. Do kabiny soutěžního vozu Ford Raptor RS Cross-Country MP-Sports se startovním číslem 312 a logy Benzina a ORLEN usedl s navigátorem Viktorem Chytkou, s nímž tvoří sehraný pár. Zkušený jezdec využívá za volantem bohaté zkušenosti, které nasbíral během svého angažmá v mistrovství světa v rallye i v řadě vytrvalostních soutěží. Mezi největší úspěchy jihlavského rodáka patří sedmé a šesté místo v Rallye Dakar v letech 2018, resp. 2019, a vítězství v Abu Dhabi Desert Challenge 2018. Letošní
9. příčkou a především etapovým bronzem se Prokop s Chytkou definitivně zapsali do historie českých závodníků na Rallye Dakar.


Martin Prokop bude závodit za BENZINA ORLEN Team i v nadcházející sezóně. V barvách tohoto týmu se zúčastní závodů Světového poháru Crosscountry jako Baja Dubai, Abu Dhabi Desert Challenge nebo Baja Poland.

Martin Prokop a Viktor Chytka na Rallye Dakar 2021 v číslech:
•    150 litrů motorového oleje
•    4 600 litrů paliva
•    54 pneumatik
•    2 čelní skla
•    3 sady brzdových destiček
•    72 litru iontového nápoje během rychlostních zkoušek
•    36 energetických gelů
•    24 klobásek
•    10 pytlíků chipsů
•    5 pytlíků arašídových křupek


Spojovací úseky: 3062 km
Měřené úseky etap: 4787 km
Celkem: 7849 km


Benzina ORLEN je součástí skupiny ORLEN Unipetrol, jež patří do nadnárodního skupiny ORLEN, a provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Vznikla v roce 1958 a jedná se o tradiční a zároveň moderní značku českých motoristů, která je charakteristická svými vysoce kvalitními palivy a zákaznickými službami. Kromě paliv EFECTA s čistícím účinkem nabízí Benzina ORLEN také prémiová paliva VERVA a široký sortiment občerstvení v gastronomickém konceptu STOP CAFE. Benzina ORLEN vydává i vlastní tankovací karty EASY a BUSINESS a zákazníkům nabízí dvě mobilní aplikace – věrnostní aplikaci Benzina a aplikaci pro péči o vůz Mycí digi linka. Celkem Benzina ORLEN v Česku provozuje 416 čerpacích stanic a má tržní podíl 25 %. Důvěru spotřebitelů potvrdil fakt, že Benzina ORLEN již počtvrté v řadě získala titul Nejdůvěryhodnější značka v České republice. V roce 2019 vstoupila na Slovensko, když otevřela první čerpací stanici v Malackách. V současnosti má Benzina ORLEN ve své síti na Slovensku již 20 stanic. 

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, email: pavel.kaidl@unipetrol.cz