12.září 2019

ORLEN Group vybuduje na Slovensku maloobchodní síť

V rámci dalšího rozšiřování své působnosti na slovenském trhu hodlá koncern ORLEN otevřít na Slovensku sedm nových čerpacích stanic. Společnost na Slovensku již patří mezi přední velkoobchodní dodavatele paliv. PKN ORLEN považuje Slovensko za nadějný maloobchodní trh, a proto zde hodlá pokračovat v investicích i v dlouhodobém horizontu.

„Na Slovensku se nám podařilo vybudovat silnou pozici v oblasti velkoobchodního prodeje paliv. Koncern ORLEN zde nabízí více než 30 různých rafinérských a petrochemických produktů. Naše dlouhodobé působení a znalost slovenského trhu jsou solidním základem pro posílení našeho působení v oblasti maloobchodního prodeje paliv. Začínáme s několika čerpacími stanicemi, ale naší ambicí pro následující dva tři roky je stát se jedním z klíčových hráčů na trhu. Maloobchodní síť, kterou chceme na Slovensku vybudovat, bude dlouhodobého charakteru a bude představovat významný odrazový můstek pro expanzi skupiny ORLEN ve střední Evropě,“ uvedl Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN ORLEN.

Po Polsku, České republice, Německu a Litvě je Slovensko pátou zemí, kde koncern ORLEN podniká své maloobchodní aktivity. Od poloviny roku 2019 je na Slovensku v provozu první čerpací stanice nesoucí značku Benzina. Tento pilotní projekt již plní své obchodní cíle. Nové čerpací stanice budou v prostorách převzatých od jednoho soukromého provozovatele a budou renovované tak, aby poskytovaly vynikající zákaznický servis a široký výběr nepalivových produktů. Nové čerpací stanice na Slovensku by měly zahájit svůj provoz v rámci maloobchodního řetězce Benzina během nadcházejících týdnů. Celá transakce je podmíněna schválením ze strany Protimonopolního úřadu Slovenské republiky. Na Slovensku je aktuálně v provozu zhruba 900 čerpacích stanic, a téměř polovinu z nich provozují tři největší provozovatelé.

Pokud jde o sortiment a standard nabízených služeb, slovenské čerpací stanice koncernu ORLEN budou nabízet stejné produkty jako stanice v Česku. V nabídce budou mít široké spektrum paliv EFECTA a VERVA, a dále potraviny a nápoje v rámci konceptu občerstvení Stop Cafe. Kromě paliv by měl slovenský řetězec nabízet i lokální produkty a výrobky českých a polských producentů.

„V první fázi jsme se zaměřili na jednání o pronájmu nebo převzetí dosavadních stanic, ovšem do budoucna bychom mohli vybudovat i zcela nové stanice, včetně samoobslužných. Do konce tohoto roku jsme si stanovili cíl mít na Slovensku deset čerpacích stanic a jsme na dobré cestě. Hlavním faktorem tempa dalšího rozšiřování na Slovensku však bude dodržení našeho obchodního modelu,“ uvedl Tomasz Wiatrak, předseda představenstva Unipetrolu, české dceřiné společnosti PKN Orlen.

Podle průzkumů mezi slovenskými řidiči vyslovilo 69 % z nich zájem o služby čerpacích stanic se značkou Benzina.

Benzina se na Slovensko vrací po 15 letech. Značka vznikla v tehdejším Československu již v roce 1953. Po roce 1989 přešla na Slovensku do soukromých rukou. Nyní se Benzina do země vrací jako největší provozovatel čerpacích stanic v České republice, kde koncern ORLEN provozuje 413 stanic a zaujímá téměř 24 % podíl v maloobchodním prodeji paliv.

Benzina je součástí skupiny Unipetrol, která provozuje největší síť čerpacích stanic v České republice. Značka Benzina v sobě spojuje tradici i moderní pojetí a zákazníkům nabízí kvalitní paliva a služby. Kromě paliva EFECTA s čisticími vlastnostmi nabízí Benzina prémiová paliva značky VERVA a bohatý sortiment občerstvení v rámci gastronomického konceptu Stop Cafe. Od října 2018 je možné platit za palivo na čerpacích stanicích Benzina přímo u stojanu pomocí mobilní aplikace Benzina Platby. Řetězec nabízí i rychlonabíjecí stojany pro elektromobily.
Benzina je součástí skupiny Unipetrol a provozuje nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v České republice. Za 61 let své existence prošla bohatým vývojem. Jedná se o tradiční a zároveň moderní značku českých motoristů, která je charakteristická svými vysoce kvalitními palivy a zákaznickými službami. Kromě paliv EFECTA s čistícím účinkem nabízí Benzina také prémiová paliva VERVA a široký sortiment občerstvení v gastronomickém konceptu STOP CAFE. Benzina vydává i vlastní tankovací karty EASY a BUSINESS, celkem v Česku provozuje 413 čerpacích stanic a má tržní podíl 23,7 %. V letošním roce vstoupila na Slovensko, když v dubnu otevřela první čerpací stanici v Malackách.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, tel.: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz